Z inicjatywy Senatu RP corocznie, od 2002 r., obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, dla wierności i przywiązania do polskości oraz za pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.
więcej
Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym dla każdego Polaka, a więc i dla Polaka mieszkającego za granicą. Przynajmniej raz do roku chciałoby się pokazać, że jesteśmy Polakami w multikulturowym społeczeństwie Berlina.
oglądaj..
JACEK KACZMARSKI – poeta, prozaik, kompozytor, ikona „Solidarności“, najsławniejszy w Polsce bard opozycji antykomunistycznej. Zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku. Rok poźniej, za utwór „Obława“, został laureautem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Stan wojenny zaskoczył go podczas zagraniczego turnee. Pozostał na zachodzie. Koncertował na rzecz podziemnej Solidarności, występował dla Polonii na całym świecie. Przez dziesięć lat był dziennikarzem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Po odzyskaniu niepodległości odbył triumfalną trasę po Polsce. Wyemigrował do Australii. Wracał jednak czesto na nagrania i koncerty, by pod koniec życia zamieszkać na stałe w Gdańsku, gdzie zmarł 10 kwietnia 2004 roku w wieku 47 lat.
W koncercie wezmą udział laureaci Nagrody Polonii kołobrzeskiego Festiwalu ”Nadzieja” im. Jacka Kaczmarskiego Eliza Banasik, Piotr Kajetan Matczuk, Antoni Gustowski, Apolinary POlek, oraz poznański kwartet ProForma. W programie najsławniejsze utwory Kaczmarskiego, w tym "Obława", "Nasza klasa", „Mucha w szklance lemoniady" i nieśmiertelne "Mury".
oglądaj..
Koncertem zespołu „De Mono” zakończyły się w Berlinie obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Organizator festynu, przewodniczący Polskiej Rady Ferdynand Domaradzki triumfował w tym dniu, wszystkie bowiem założone cele udało mu się w całości zrealizowane. Nie był w tym oczywiście sam, wspierała go stała ekipa działaczy, to im więc przede wszystkim należy się uznanie i respekt.
Impreza odbyła się w plenerze, na placu wokół ratusza Reinickendorf. Burmistrz dzielnicy, Frank Balzer (CDU), znany jest z sympatii do Polaków, a dobre relacje z nim wypracował sobie personalnie Ferdynand Domaradzki. To człowiek, który nie spocznie na laurach i nieustannie nakręca się, bo czuje potrzebę aktywności, ale też rozumie polonijne potrzeby spotykania się ze sobą. Od początku swego „panowania” Ferdynand Domaradzki postanowił, że potencjał Polonii musi być widoczny w Berlinie. Cieszący się autorytetem w środowisku konsekwentnie zmierza ku temu, co łączy Polaków i do intensywnej integracji.Nawet dobrze mu to wychodzi, tworzy poczucie wspólnoty, wzmacnia chęć do działania i dzięki niemu Polonia ma swoje miejsce na mapie multikulturowej Berlina.
oglądaj..
Zakopower w Berlinie
Jakiś czas temu w Berlinie na scenie w Fontane-Haus odbył się niesamowity koncert tego zespołu. Osoby mające przyjemność obecności na koncercie wiedzą, co stracili ci, którzy się nie zdecydowali na przyjście lub też z innych przyczyn nie mogli dotrzeć. Fani zespołu Zakopower pokazali, że my Polacy w Berlinie również znamy ich utwory i potrafimy świetnie się bawić.
oglądaj..
W Rathaus Reinickendorf w Berlinie, dnia 12 stycznia 2013 roku po raz drugi odbyło się polonijne spotkanie noworoczne z udziałem generalnego konsula Ambasady RP Mariusza Skórki, który jednocześnie był gospodarzem wieczoru wspólnie z Polska Radą i jej prezesem Ferdynandem Domaradzkim. Od dłuższego czasu daje się wyraźnie zaobserwować, iż współpraca pomiędzy konsulatem a Polonią nareszcie znormalniała, co tylko na dobre wychodzi środowisku polonijnemu, a konsulowi Skórko daje zapewne wiele satysfakcji w pracy konsularnej. Wysoka frekwencja na koncercie noworocznym zaświadcza, iż proces integracji polonijnej zmierza w coraz lepszą stronę.
oglądaj..
Festyn Polsko – Niemiecki
Na Breitscheidplatz przy Europacenteru stóp Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma odbył się koncert z cyklu „Spotkań Polsko – Niemieckich“ z okazji 20-tej rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu „O dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Uroczystości te poprzedzone były jubileuszowym spotkaniem prezydentów Polski i Niemiec Bronisława Komorowskiego oraz Christiana Wulffa, w piątek 17 czerwca tj. w rocznicę podpisania Traktatu. W sobotę zaś Polonusi oraz licznie odwiedzający nas Niemcy oraz turyści z całego świata mieli okazję zobaczyć bogaty program artystyczny prezentowany przez artystów z Polski i Niemiec.