Dzień Polonii Berlin 2016

Festyn z okazji Dnia Polonii stał się stałą pozycją w kalendarzu wydarzeń polonijnych w Berlinie. Po raz szósty Polska Rada w Berlinie zorganizowała przed ratuszem dzielnicy Berlin - Reinickendorf festyn z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą – po raz pierwszy impreza ta miała charakter plenerowy.

W niedzielę, 22. maja 2016 pogoda była wspaniała i już od godzin porannych tłumnie zaczęli przychodzić na festyn goście. Na 40 stanowiskach organizacje polonijne przez cały dzień prezentowały swoją działalność, oferowane były specjały polskiej kuchni i piwo, na jednym ze stanowisk można było uzyskać informacje na temat Gminy Węgrów oraz zapoznać się z ofertami kulinarnymi i rękodziełem tego regionu. Gość specjalny tegorocznego Dnia Polonii - Gmina Węgrów z województwa mazowieckiego, reprezentowana była przez Kapelę Łochowską, młodzieżowy zespół folklorystyczny i artystów ludowych z Gminy Węgrów. Wice-starościna gminy – pani Halina Ulińska przedstawiła swój region, zapraszając gości festynu do odwiedzania go.

 

Na środku placu przed Ratuszem dzielnicy znajdowała się scena, na której przez cały dzień odbywały się występy. Wśród wykonawców znalazły się: Kapela Łochowska i młodzieżowy zespół folklorystyczny z Gminy Węgrów, polskie zespoły folklorystyczne: Polonez z Darmstadt oraz Krakowiacy z Berlina, IG Jaszczuk i Scena Berlin, zespół rockowy Bloody Kishka, zespół blusowo-rockowy PS Band z gościnnym udziałem Beaty Kossowskiej, gwiazdą wieczoru była grupa BRATHANKI, znana polskiej publiczności z takich przebojów jak: „Czerwone korale”, „Gdzie ten, który powie mi”, „Mamo ja nie chcę za mąż”. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych uczestników festynu – Kompania Cyrkowa prowadziła zajęcia dla dzieci, robótki ręczne oferowało Polskie Towarzystwo Szkolne „Oświata”, o godzinie 15-stej odbył się spektakl Teatrzyku Kukiełkowego Halina.

Program zapowiadali Monika Sędzierska z RBB oraz Marcin Antosiewicz z TVP Polonia.

Oficjalne otwarcie Festynu nastąpiło o godzinie 16-stej. Burmistrz Dzielnicy Reinickendorf – Frank Balzer, Przewodniczący Związku Krajowego Polskiej Rady – Ferdynand Domaradzki, Konsul Generalny RP – Marcin Jakubowski oraz Prezydent Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Alexander Zając powitali zgromadzonych na placu gości, życząc dobrej zabawy i niezapomnianego dnia.

Ta plenerowa impreza, którą odwiedziła w tym roku rekordowa liczba gości, była perfekcyjnie przygotowana, należy podziękować za to jej głównemu organizatorowi – Polskiej Radzie - Związkowi Krajowemu w Berlinie i wielu sympatykom i pomocnikom tej organizacji.

Festyn zakończył się około 21.30.

Tekst: Joanna Trümner

Zdjęcia: Krystyna Koziewicz

wiecej...

http://www.tvp.pl/polonia/informacje/polacy-na-swiecie/kalendarz/festyn-dzien-polonii-w-berlinie-2016/25420578

http://polonia24.tvp.pl/25565092/swieto-polonii-w-berlinie

© 2004 Polska Rada w Niemczech. All Rights Reserved. Designed By E-Daron