Podwójny jubileusz Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica e.V.

malenczukObchody podwójnego jubileuszu 25. Rock&Chanson Festiwal oraz 30-lecie Polsko- Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica e.V. rozpoczęły się 17 listopada 2017 r. w Kolonii. W uroczystościach wzięło udział wielu polityków, muzy­ków i ludzi kultury, m.in. Konsul generalny RP w Kolo­nii Jan Sobaczak oraz konsul Andrzej Dusziński, kon­sul generalny Francji w Düsseldorfie Vincent Muller, członek parlamentu krajowego Nadrenii Północnej- Westfalii Werner Jostmeier oraz przedstawiciel PPA Bogusław Sobczuk.

Jubileuszowy festiwal otworzyła tradycyjnie melodia „Polskie drogi” w wykonaniu przewodniczącego jury Tomasza Glanca. Następnie swoje wokalne możliwo­ści prezentowali na scenie podczas konkursu „Młode Talenty” debiutujący wokaliści. Zgromadzona w ratu­szowej Sali Köln-Porz publiczność mogła wsłuchiwać się w repertuar, który zaprezentowali młodzi muzycy w Polski, Niemiec oraz Francji. Po dwóch z każdego kraju.

Po przerwie międzynarodowe jury ogłosiło werdykt. Pierwsze miejsce zdobył niemiecki duet „byebye” czy­li Oliver Haas und Tim Ludwig. Drugie miejsce przyzna­no Julicie Wawreszuk – młodej piosenkarce z Polski. Tłumacząc się 25-leciem festiwalu, jury przyznało spon­tanicznie trzecią nagrodę, którą uhonorowali przedsta­wicielkę Francji Vanine de Franco. Publiczność najwię­cej głosów oddała na grupę „byebye”. Duet z Lipska bardzo ucieszył się z podwójnej nagrody.

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Kiedy jechaliśmy do Kolonii, nawet nam się nie śniło, że możemy wygrać cho­ciaż jedną nagrodę, ponieważ konkurencja była z najwyż­szej półki. Teraz trzymamy w ręku dwie nagrody. To nie­wiarygodne – mówi Oliver Haas i dodaje – jesteśmy nie tylko pod wrażeniem zdobycia podwójnej nagrody, ale również całego festiwalu, a przede wszystkim jesteśmy za­chwyceni profesjonalizmem i ogromną gościnnością orga­nizatorów. Życzymy Polonice co najmniej kolejnych 30 lat.

Po przyznaniu nagród na scenie pojawiła się Kasia Moś. Polska piosenkarka oraz uczestniczka tegorocz­nego konkursu Piosenki Eurowizji zaśpiewała swoje największe przeboje.

Gwiazdą piątkowego koncertu był Maciej Maleńczuk.

Więcej:https://magazyn-polonia.com/pl/regiony/nrw/584-podwojny-jubileusz-polsko-niemieckiego-towarzystwa-kulturalnego-polonica-e-v

 

© 2004 Polska Rada w Niemczech. All Rights Reserved. Designed By E-Daron