Spotkanie z pelnomocnikamiW pomieszczeniach przedstawicielstwa Nadrenii Północnej Westfalii w Berlinie, w dniach 9-go i 10-go grudnia 2016 roku odbył się trzeci Kongres Organizacji Polskich w Niemczech. Organizatorzy, Konwent Organizacji Polskich w Niemczech oraz Ministerstwo Pracy, Integracji i Spraw Socjalnych NRW przy współpracy z Biurem Polonii w Berlinie przygotowali bogaty program.

Z okazji 25-tej rocznicy podpisania polsko – niemieckiego traktu Konwent Organizacji Polskich w Niemczech oraz Biuro Polonii w Berlinie zorganizowało uroczysty Koncert Muzyki Polskiej w wykonaniu szczecińskiej Orkiestry ACADEMIA pod kierunkiem prof. Bohdana Boguszewskiego. Koncert fortepianowy E-mol, op. 11 Fryderyka Chopina wykonał brawurowo z towarzyszeniem orkestry Szymon Nehring, finalista ostatniego konkursu pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wsród licznych gości ze świata polityki, gospodarki i kultury należy wymienić Hartmuta Koszyka – Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Osób Wysiedlonych i Mniejsziści Narodowych oraz Szefa gabinetu Prezdenta RP Andrzeja Dudy – Ministra Adama Kwatkowskiego, którzy wygłosili mowy powitalne. Uroczystości te odbyły się pod patronatem honorowym Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Joachima Gaucka oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy,

Okladka

Ukazało się jubileuszowe wydanie „Magazynu POLONIA” poświęcone obchodom 25-tej rocznicy podpisania polsko – niemieckiego Traktatu „O dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. W numerze obok wprowadzenia Ambasadora prof. Andrzeja Przyłębskiego, znalazły się wystąpienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy, Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Joachima Gaucka,

Festyn z okazji Dnia Polonii stał się stałą pozycją w kalendarzu wydarzeń polonijnych w Berlinie. Po raz szósty Polska Rada w Berlinie zorganizowała przed ratuszem dzielnicy Berlin - Reinickendorf festyn z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą – po raz pierwszy impreza ta miała charakter plenerowy.

W niedzielę, 22. maja 2016 pogoda była wspaniała i już od godzin porannych tłumnie zaczęli przychodzić na festyn goście. Na 40 stanowiskach organizacje polonijne przez cały dzień prezentowały swoją działalność, oferowane były specjały polskiej kuchni i piwo, na jednym ze stanowisk można było uzyskać informacje na temat Gminy Węgrów oraz zapoznać się z ofertami kulinarnymi i rękodziełem tego regionu. Gość specjalny tegorocznego Dnia Polonii - Gmina Węgrów z województwa mazowieckiego, reprezentowana była przez Kapelę Łochowską, młodzieżowy zespół folklorystyczny i artystów ludowych z Gminy Węgrów. Wice-starościna gminy – pani Halina Ulińska przedstawiła swój region, zapraszając gości festynu do odwiedzania go.

© 2004 Polska Rada w Niemczech. All Rights Reserved. Designed By E-Daron