Teatr1Od 10 lat trwa teatralna podróż między Bochum a Krakowem. Zawsze jesienią studenci, tych tak różnych od siebie miast, spotykają się, aby przez 10 dni pobawić się w teatr i wyzwolić emocje. Efektem tej teatralnej przygody pod kierunkiem Marcela Schäfera jest improwizowany spektakl. W piątkowy wieczór 14 września na terenie Uni Bochum, polscy i niemieccy studenci odegrali jednorazowe i niepowtarzalne polsko-niemieckie improwizowane show teatralne. Prowadzący prowokował aktorów do odgrywania scen na zaproponowany przez publiczność temat. Wszystko działo się bardzo szybko, aktorzy nie mieli czasu na zastanowienie się. Wymagana więc była ogromna kreatywność i umiejętność improwizacji. W teatrze improwizacji aktorzy układają dialogi i akcję w trakcie występu na scenie. Często dochodzi przy tym do bardzo zabawnych sytuacji, kiedy sami aktorzy nie potrafią powstrzymać się od śmiechu. Dla młodych aktorów, którzy na co dzień studiują m.in. prawo, pedagogikę, historię, takie improwizowane i międzynarodowe doświadczenie teatralne pomaga w rozwijaniu w sobie kreatywnej osobowości. Pomaga też zapomnieć o edukacyjnej codzienności, aby w pełni oddać się pracy twórczej, i w dniu premiery stworzyć niezapomniane, szalone show. Polsko-niemieckie Improshow jest efektem współpracy Fundacji Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagielońskiego oraz AKAFÖ-Kulturbüro boskop. Szefem projektu była jak zwykle Karolina Kubiak. W listopadzie studenci z Bochum pojadą, w ramach rewizyty, na 10 dni do Krakowa. Cały projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

MSZW ramach cyklu „Humboldzkich Dyskusji o Europie” organizowanych przez Instytut Europejskiego Prawa Konstytucyjnego 18 czerwca 2019 roku minister Spraw Zagranicznych RP Jacek Czaputowicz wygłosił prelekcję na temat „ Polska wizja Unii Europejskiej”. Zdaniem ministra – z perspektywy polskiej wizja Europy jest optymistyczna, Polska opowiada się za Unią silną, demokratyczną i sprawną, zapewniająca dobrobyt jej obywatelom.  Za największe zagrożenie dla Unii Europejskiej jest protekcjonizm. Polska jest „liberalną demokracją” konkurującą z preferowaną na Zachodzie „demokracją protekcjonistyczną”.

P120083911 listopada 2018 to historyczna data i najważniejszy dzień dla Polski i wszystkich Polaków na całym świecie – 100. rocznica Niepodległości Polski. W tym dniu z inicjatywy Polskiej Rady Związku Krajowego i jej przewodniczącego Ferdynanda Domaradzkiego obchodziliśmy uroczyście 100-lecie Niepodległości. Polonia berlińska świętowała RAZEM pod biało-czerwonymi barwami, ażeby tego dnia poczuć wspólnotę razem z niemieckimi przyjaciółmi.

W zabytkowej auli Katharina–Heinroth Grundschule uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła”, po czym głos zabrał przewodniczący Polskiej Rady Ferdynand Doma­radzki, witając dostojnych gości, m.in. konsul ds. Polonii Panią Jowitę Wencius, księdza Polskiej Mi­sji Katolickiej Marka Kędzierskiego, dyrektor szkoły Panią Ewę Kampes oraz licznie zgroma­dzoną Polonię.

W słowie wstępnym Ferdynand Domaradzki na­wiązał do historii powstania Niepodległej Polski i jej bohaterów: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Pa­derewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa oraz Wojciecha Korfantego. Przypomniał, iż reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religijną, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjed­noczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIE­PODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszyst­kim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystali sprzyjające warunki zewnętrzne i poprowadzili Polaków ku Niepodległości. Słowa, które zostały wypowiedziane przez Domaradz­kiego, zabrzmiały w dzisiejszych czasach jako mo­del, wzór godny do naśladowania dla każdego, wszystkich ludzi.

MarcelPhilippPoraz 11-ty Jury przyznało europejskie nagrody Polonicus 2019. Europejski Instytut Kultury i Mediów „Polonicus” VoG wraz z przedstawicielami europejskiej Polonii honoruje działania na rzecz rozwoju kultury polskiej w Europie oraz postawy prowadzące do poprawy dialogu polsko-niemieckiego w wymiarze europejskim.

Wręczając tę nagrodę chcemy wyrazić swoją wdzięczność i szacunek za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz integracji i wzbogacenia życia Polaków w Europie. Laureatami  tegorocznej nagrody Polonicus 2019 są znane i szanowane przez europejską Polonię osobistości:

Więcej:https://poloniaviva.eu/index.php/pl/31-uncategorised/2179-nagrody-polonicus-2019-w-akwizgranie-przyznane

P1090923Tegoroczny festyn polonijny „Zabawa bez granic” odbył się w niedzielę, 09.09.2018 na łąkach między Lübars i Blankenfelde (dzielnica Berlin-Reinickedorf) w godzinach 11.00 – 18.00. Organizatorem imprezy była Polska Rada w Berlinie, która przy pomocy berlińskich organzacji polonijnych oraz licznego grona osób wspierających działalność Rady zapewniła liczne atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Te­goroczny festyn zdominowały gry i konkursy wie­dzy o Polsce z uwagi na Jubilesz 100. rocznicy od­zyskania przez Polską niepodległości. Jubileusz ten był również powodem zorganizowania dla mło­dzieży „Biegu dla Niepodległej”. Niektóre z naszych miluśińskich przebiegły cały dystans w towarzystwie swoich rodziców. Uczestnicy biegu otrzymali od or­ganizatorów pamiątkowe medale i dyplomy, które wręczała konsul ds. Polonii – Jowita Wencius.

W programie nie zabrakło robótek ręcznych, za­jęć plastycznych, graffiti, konkursów, gier i zabaw sprawnościowych dla dzieci i młodzieży, m.in. dzieci budowały w ramach warsztatów latawce, które następnie wzięły udział w konkursie latawca. Wielką atrakcją festynu był dmuchany plac zabaw, przed którym nieprzerwanie ustawiały się kolejki.

W niedzielny, słoneczny dzień tłumy polskich i nie­mieckich gości odwiedziły „Zabawę bez granic”.

Uczestnicy festynu mieli również okazję do spróbowa­nia specjałów polskiej kuchni. W ofercie kulinarnej nie zabrakło polskiego piwa i napojów bezalkoholowych. Oprawę muzyczną zapewniły polonijne grupy mu­zyczne z Berlina, z dużym zainteresowaniem publicz­ności spotkał się występ kapeli dętej Fanfare-Gertrude.

Wśród oficjalych gości jesiennego festynu znaleźli się posłowie do Berlińskiego Parlamentu, Burghard Dregger oraz Michael Dietmann, Radna ds. Kultury z dzielnicy Berlin-Reinickendorf Katrin Schulze­-Berndt, stronę polską reprezentowali: Konsul Ge­neralny Polskiej Ambasady w Berlinie Marcin Jaku­bowski oraz nowo przybyła konsul ds. Polonii Polskiej Ambasady w Berlinie Jowita Wencius, a stronę polonijną dyrektor Biura Polonii w Berlinie oraz wiceprezydent Konwentu – Alexander Zając.

Tegoroczny festyn jesienny został zorganizowany dzięki środkom Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Ministerstwa Spraw Zagra­nicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech i był dużym suk­cesem organizacyjnym.

 Joanna Trümner

 

 

 

 

© 2004 Polska Rada w Niemczech. All Rights Reserved. Designed By E-Daron