Sześć solistek, trzy zespoły folklorystyczne, a na deser Trebunie Tutki i przyjaciele. Bogato było w na scenie dzielnicowego Domu Kultury w Hanower Döhren podczas dorocznego Polonijnego Festiwalu Kultury, na który na 16.12.17 zaprosiło tradycyjnie Biuro Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze i Dolnej Saksonii T.z., od lat kierowane przez Aldonę Głowacką-Silberner. Dla tej ostatniej tegoroczna impreza była szczególna, ponieważ łączyła się z jubileuszem 30-lecia pracy artystycznej prowadzonego przez nią zespołu folklorystycznego „Polonia”. Jubileusz stał się okazją do małego rodzinnego święta na scenie, podczas którego pozostali wykonawcy koncertu przekazali hanowerskim koleżankom i kolegom serdeczne gratulacje, liczne upominki i zaproszenie do udziału w festiwalu folklorystycznym w Polsce.
Program tegorocznego festiwalu Dźwięki które łączą był wyjątkowo bogaty. W koncercie młodych taletów zaprezentowało się 6 interesujących solistek w wieku 11-19 lat, laureatek polskich i zagranicznych konkursów wokalnych. Były wśród nich aż cztery Wiktorie, co znakomicie ułatwiło pracę moderatorowi Marcinowi Antosiewiczowi. Z kraju przyjechały Wiktoria Polska i Wiktoria Chmielewska, Wiktoria Pałasz i Wiktoria Grudniok oraz Alicja Szemplińska, natomiast Katarzyna Dallak reprezentowała Monachium. Wachlarz wykonywanych utworów sięgał od popu przez rock i soul po jazz, zatem każdy słuchacz znalazł miłą jego uchu nutę. Usatysfakcjonowani byli także miłośnicy tradycyjnego folkloru, którzy gorąco oklaskiwali piękne suity polskich tańców regionalnych w wykonaniu zespołów „Polskie Kwiaty” z Wuppertalu, „Maki” z Zwickau i oczywiście „Polonia” z Hanoweru. Zasłużone oklaski otrzymali również laureaci tegorocznej edycji nagrody Pro Vita Polonia za zaangażowanie na rzecz hanowerskiego środowiska polonijnego: Edward Dewucki, Regina światlak i Helena Adamowicz-Zimnoch.
Więcej: https://magazyn-polonia.com/pl/regiony/nrw/582-dzwieki-ktore-lacza-po-raz-szosty-w-hanowerze

Spotkania z okazji Dnia Kobiet organizowane są rokrocznie od 6 lat czyli od czasu założenia Polskiej Rady w Berlinie. Przewodniczący Ferdynand Domaradzki i Konsul Generalny Ambasady RP Marcin Jakubowski 11 marca br. zaprosili polskie kobiety do zabytkowej auli z unikatowym filarami i oświetleniem w Katharina- Heinrot- Grundschule by celebrować marcowe święto przy dźwiękach najpiękniejszych przebojów operetkowych. Soliści Opery Berlińskiej Małgorzata (sopran) i Marek Picz (bas) przy akompaniamencie fortepianu Kaliny Dworzyńskiej – Marszałek zachwycili publiczność swoimi cudownymi głosami, a także czarem, jaki roztaczali wokół siebie. Dowcipne aforyzmy Marka Picza pozwoliły stworzyć radosny nastrój wśród zgromadzonych na sali kobiet. W dalszej części programu wystąpiła berlińska grupa muzyczna „Stan zawieszenia” z wokalistka Dorotą Puszakowską i Wojtkiem Sową. Repertuar koncertu nawiązywał do kobiecych tekstów piosenek, jak: „Naprawdę jaka jesteś” czy „Baby, ech te baby” (a czemu nie Damy?).
Wywiad z Bolko Klimkiem - najstarszym uczniem berlińskiej Oświaty.
Koncertem jubileuszowym z okazji 25 lat polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie zakończyły się oficjalne uroczystości z udziałem Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka i Polski Andrzeja Dudy wraz z osobami towarzyszącymi. Organizatorem koncertu był Ambasador RP w Berlinie, prof. dr hab. Andrzej Przyłębski, który od czasu rozpoczęcia swojej misji dyplomatycznej bardzo uaktywnił się na mapie kulturalnej Berlina. Czy podejmowane inicjatywy wzbudzają spodziewane zainteresowanie berlińczyków trudno jest w tej chwili ocenić. Z tego, co mi wiadome, większość eventów organizowanych przez Ambasadę nakierowana jest raczej na niemieckiego odbiorcę, głównie z kręgów politycznych. Tym razem odbyło się wspólne świętowanie polonijno-niemieckie. W koncercie jubileuszowym, który odbył się 11 grudnia 2016 roku w Wielkiej Sali Czerwonego Ratusza uczestniczyli Polacy i Polonia oraz Niemcy. Licznie reprezentowane były media, głównie polskie.